Mikail.Net

Yazılımcı günlüğü

FormKit

FormKit, bir UI kitaplığından çok daha fazlasıdır. Daha iyi DX ve UX ve daha az kod ile yüksek kaliteli üretime hazır formların yazılmasını daha hızlı, daha erişilebilir hale getiren Vue geliştiricileri için bir form oluşturma çerçevesidir . Öğrenmesi kolaydır ve girdiler, doğrulama kuralları ve gönderme/hata işleme gibi üretime hazır özelliklerle birlikte gelir.

Neden FormKit?
Formlar basit görünüyor. Sonuçta, gerekli olan tek şey bir ve bir etiket. Yine de deneyimli mühendisler, üretime hazır formları uygulamanın sıkıcı ve karmaşık olduğunu bilirler. FormKit’in temel özellikleri, form yazmayı geliştiriciler için verimli ve eğlenceli hale getirirken bu sorunları çözmek için tasarlanmıştır:
Ana Özellikler
Tek bileşenli : FormKit, tüm girdiler için tek bir bileşenle tasarlanmıştır.
Erişilebilirlik : Varsayılan olarak, görüşlü bir erişilebilir işaretleme çıktısı alırız.
Doğrulama : Anında geri bildirim sağlayan çok sayıda yerleşik doğrulama kuralı.
Şema : Formları depolamak ve oluşturmak için güçlü şema formatı.
Stiller : Güzel hazırlanmış tema.
Genişletilebilirlik : Herhangi bir özelliği genişletmek kolaydır.
Topluluk : Sorularınızı çözmenize yardımcı olacak arkadaş canlısı topluluk.
Tek Bileşen
Geliştiriciler öğrenmeyi sever, ancak kimse üçüncü taraf API’leri ve yapılandırma seçeneklerini anlatmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle FormKit, tüm girdileri için tek bir bileşen kullanır . başlamak için bilmeniz gereken tek bileşendir ve tıpkı bir etiketin çalışmasını beklediğiniz gibi çalışır .
Ulaşılabilirlik
Erişilebilir formlar oluşturmak ciddi bir zorluktur. Özellikle erişilebilirlik standartları her zaman net olmadığında ve geliştiricilerin çoğu zaman baskısı altındayken. İdeal olarak, tüm geliştiriciler erişilebilirlikle ilgili en iyi uygulamalar konusunda bilgili olacaktır, ancak ne yazık ki durum böyle değil. Bunu ele almak için FormKit, üzerinde düşünülmüş erişilebilir bir DOM yapısı çıkarır. Bu, hiçbir işaretleme sağlamayan ve geliştiricilerin girdileri kendilerinin sağlamasına dayanan birçok popüler “işlemesiz” form kitaplığından farklıdır.
Doğrulama
Anında geri bildirim sağlayan ön uç doğrulama, kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunmanın önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki, harika bir doğrulama kitaplığı kullanıyor olsanız bile uygulaması inanılmaz derecede sıkıcı olabilir. FormKit, kuralları doğrudan girdilere işleyerek ön uç doğrulama zahmetinden kurtarır .
Şema
FormKit’in şeması, FormKit formları dahil olmak üzere DOM yapılarını ve bileşen uygulamalarını depolamak için JSON seri hale getirilebilir bir veri biçimidir. Şemalar, form oluşturma , koşullu mantık, mantıksal işleçler, döngüler, yuvalar ve veri kapsam belirleme gibi gelişmiş özellikleri destekler ; bunların tümü bir dizi halinde serileştirilmeyi garanti eder.
stiller
FormKit’in sınıflarını ve hatta HTML’sini değiştirme yeteneği ile FormKit, formlarınıza stil vermek için birçok yol sağlar. Kendi CSS’nizi oluşturabilir, Tailwind CSS gibi bir yardımcı sınıf çerçevesi kullanabilir veya çeşitli tasarım bağlamlarında harika çalışan hazır temamız olan Genesis’i kullanabilirsiniz!
Genişletilebilirlik
FormKit, üretime hazır harika varsayılanlarla birlikte gelir ve birçok kullanıcı için ihtiyaç duyacakları tek şey varsayılanlardır. Ancak FormKit, girdilerden daha fazlasıdır. Kancalar , olaylar , eklentiler , kitaplıklar ve şemalarla tamamlanmış bir form oluşturma çerçevesidir . İleri düzey geliştiriciler, FormKit’in düşük seviye araçlarını kullanarak kendi form sistemlerini oluşturabilirler.
Toplum
FormKit , yardımın sadece birkaç tuşa basıldığı aktif bir Discord topluluğuna sahiptir . Topluluk üyeleri ve çekirdek ekip üyeleri, benzer şekilde, kullanıcıların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için orada vakit geçirir.

Neden…?
FormKit pek çok şey yapsa da, bir UI çerçevesi veya bir düzen aracı değildir . Yan yana girişler mi istiyorsunuz? Serin! Bazı girdileri a’ya sarın

ve bazılarının üzerine serpin flexbox. FormKit varsayılan bir temayla gönderilse de bu paket, formunuzun stilinin ve düzeninin çoğundan sorumlu olmaya devam edeceğinizi varsayar. FormKit, herhangi bir UI çerçevesiyle veya kendi özel stillerinizle iyi çalışır.
Tam bir UI çerçevesine ihtiyacınız varsa, şu diğer harika araçları kontrol edebilirsiniz:
Vuetify
Vuetify, tam kullanıcı arabirimi çerçevesi iken FormKit, form oluşturmak için odaklanmış bir araçtır. Bazı insanlar büyük UI çerçevelerini kullanmamayı tercih eder, bunları önceden var olan bir projede bulundurmaz, yeni bir çerçeve öğrenmek istemez veya yalnızca kendi dar kapsamlı stillerini yazmayı tercih eder. Ayrıca, FormKit’te form oluşturmanın rakipsiz olduğunu düşünüyoruz.
Buefy
Vuetify’a benzer şekilde Buefy, eksiksiz bir UI çerçevesidir. Halihazırda Bulma kullanıyorsanız veya kapsamlı bir UI çözümü arıyorsanız, bu sağlam bir seçimdir. FormKit, herhangi bir UI çerçevesiyle birlikte yaşayabilir ve yine de birkaç isim vermek gerekirse, düzgün form oluşturma, doğrulama ve hata işlemenin faydalarını sunar. Yine de, FormKit’in odaklanmış yaklaşımından yararlanacak tam bir UI çerçevesi istemeyen veya buna ihtiyaç duymayan pek çok insan var.
VeeValidate
VeeValidate, Vue form doğrulaması için harika bir seçenektir ve birincil görevi doğrulamadır. FormKit, doğrulamayı alan kompozisyonunun kendisinin bir alt özelliği olarak dahil ederek yüksek kaliteli formlar oluşturmayı kolaylaştırır. FormKit ile form oluşturmak çok kolay ve inanılmaz hızlı — elbette ekstra doğrulama gücüne ihtiyacınız varsa, yine de buna sahipsiniz. İstediğiniz özel doğrulama mantığını yazabilirsiniz .
Vuelidate
Form doğrulama için bir başka harika seçenek, ancak yalnızca doğrulamaya odaklandı. FormKit ek yapı iskelesi ve erişilebilirlik, i18n ve giriş oluşturma gibi özellikler sunarak geliştiricilerin doğrulama ve hata işleme dahil olmak üzere minimum sürtünme ile karmaşık formlar oluşturmasına olanak tanır.
vue-form-oluşturucu
JSON’dan formlar oluşturmak harikadır; bu nedenle şema, FormKit’in bir alt özelliğidir. Basitçe form şemanızı bileşene iletin FormKitSchemave işte! Artık aynı aracı form oluşturma ve oluşturma için kullanabilirsiniz!

site : formkit