Mikail.Net

Yazılımcı günlüğü

Babel

Babel, geliştiricilerin modern JavaScript kodu yazmasına ve en son sözdizimi ve özellikleri kullanmasına olanak tanıyan, ancak bu kodun eski tarayıcılarda veya ortamlarda çalışabilen geriye dönük uyumlu kod haline dönüştürülmesini sağlayan popüler bir JavaScript derleyicisidir. Ayrıca, TypeScript gibi JavaScript’e derlenen diğer dillerde yazılmış kodları da düz JavaScript koduna dönüştürmek için kullanılabilir.

Babel, JavaScript’in kaynak kodunu ayrıştırarak, bir Soyut Sözdizim Ağacı (AST) temsiline dönüştürerek çalışır. Ardından, AST’yi değiştiren ve nihai çıktı kodunu oluşturan bir dizi eklenti uygular. Babel’in eklenti sistemi oldukça modüler olduğundan, geliştiriciler hangi özellikleri kullanmak istediklerini seçebilir ve Babel’i özel ihtiyaçlarına göre yapılandırabilirler.

Babel, özellikle keskin JavaScript özelliklerine dayanan projeler veya geniş bir tarayıcı ve ortam yelpazesini desteklemesi gereken projeler gibi modern web geliştirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif olarak bakım yapılan açık kaynak bir projedir ve geniş bir katkıda bulunan topluluğa sahiptir.

site : babel