Mikail.Net

Yazılımcı günlüğü

React ile Hızlı Geliştirme İçin 7 Araç

React, devasa Tek Sayfalık Uygulamalardan kompakt eklentilere kadar her şeyi oluşturmak için kullanılabilen çok yönlü ve esnek bir geliştirme kütüphanesidir. Ancak, sıfırdan bir React projesi başlatmak, sonsuz bir tinkering ve yapılandırma ile dolu korkutucu bir görev olabilir. Bu nedenle, React geliştirme sürecinizi turbo şarj etmek için en iyi araçları kullanabilirsiniz.

NextJs
Next.js, React uygulamaları ve sunucu kodu oluşturmak için bir araçtır. API uç noktaları ve istemci sayfaları, kendilerini yönettiğinizden daha basit hale getiren varsayılan yönlendirme kurallarını kullanır. Next.js hakkında tam bilgileri web sitesinde bulabilirsiniz.
Sunucu ve istemci kodunu aynı anda yönetmek istediğinizde bir sonraki sefer NextJS’yi düşünün.

Gatsby
Bloglar ve online mağazalar gibi içerik açısından zengin siteler büyük miktarda karmaşık içeriği verimli bir şekilde sunmalıdır. Eski bir araç olan create-react-app, tarayıcı herhangi bir şeyi görüntülemeden önce indirmesi gereken tek büyük bir JavaScript paketi olarak her şeyi sunar, bu tür bir web sitesi için uygun değildir. Bu soruna uygun çözüm, popüler bir React tabanlı açık kaynaklı statik site oluşturucusu olan Gatsby kullanmaktır.
Gatsby, geliştiricilerin hızlı, güvenli ve bakımı kolay web siteleri oluşturmasına olanak tanır. Statik HTML, CSS ve JavaScript dosyaları oluşturur ve bir içerik dağıtım ağı (CDN) veya bir web sunucusundan doğrudan sunulabilir, bu nedenle yüksek trafik hacmine sahip web siteleri oluşturmak için mükemmel bir seçenektir. Gatsby’nin statik yerel verilerden, GraphQL kaynaklarından ve WordPress gibi üçüncü taraf içerik yönetim sistemlerinden verileri verimli bir şekilde yükleyebilen birçok eklentisi vardır.

Preact
React uygulamaları büyük olabilir. Basit bir React uygulaması oluşturmak oldukça kolaydır ancak oluşturulan JavaScript kod paketleri birkaç yüz kilobayt büyüklüğünde olabilir. Eğer React özelliklerine sahip olmak istiyorsanız ancak React boyutunda bir JavaScript paketi ödemek istemiyorsanız, Preact kullanmayı düşünebilirsiniz.
Preact, React değildir. React ile aynı API’ye dayanır ve bileşenler, durum yönetimi ve sanal DOM gibi birçok özelliği paylaşır. Ancak, Preact birkaç önemli farklılık gösterir. Örneğin, Preact, DOM’yi güncelleştirmek için yapılması gereken iş miktarını en aza indirmek için memoization ve tembel değerlendirme gibi tekniklere dayanan daha agresif bir optimizasyon yaklaşımı kullanır.

nwb
nwb (neutrino-web kısaltması) tamamlanmış React uygulamaları veya tek React bileşenleri oluşturmak için bir araç setidir. Preact ve InfernoJS projelerinde kullanılmak üzere bileşenler oluşturabilir. Webpack, Babel ve Jest gibi popüler araçlar ve çerçeveler için yerleşik desteği ile React uygulamaları oluşturmak ve derlemek için basit bir komut satırı arayüzü sağlar.
nwb kullanarak, yalnızca birkaç komutla yeni bir React projesi oluşturabilir ve karmaşık yapılandırmaları veya bağımlılıkları kendiniz yönetmeden uygulamanızı hızlı bir şekilde oluşturabilir, test edebilir ve dağıtabilirsiniz.

Razzle
Bir uygulama oluşturmaya başlarken, önemli mimari kararları belirlemek her zaman kolay olmayabilir. Bu kararlar, bir SPA oluşturma, bir dağıtım platformu seçme, bir çerçeve seçme ve sonradan değişiklik yapma gibi şeyleri içerebilir. Razzle tüm bu kısıtlamaları çözer.
Razzle, JavaScript’inizi sunucuda veya istemci tarafında yürütebilen Universal uygulamalar oluşturmak için bir araçtır. Razzle, uygulamanızı nasıl oluşturacağınıza dair fikrinizi değiştirebileceğiniz bir eklenti mimarisi kullanır. Sizin kodunuzu React, Preact veya başka bir tamamen farklı çerçeve olan Elm veya Vue ile de oluşturabilirsiniz.

Webpack
Webpack, React uygulamalarında sıkça kullanılan bir JavaScript açık kaynaklı modül paketleyicisidir. Uygulama kodunu ve ilgili varlıkları tek bir dosyada birleştirerek, tarayıcıya sunulabilen bir dosya oluşturur.
Uygulamanın yanı sıra, Webpack aynı zamanda React projesinde sıcak modül değiştirme (HMR) özelliğini etkinleştirmek için de kullanılabilir. Bu özellik, sayfayı yenilemeden kodunuza yapılan değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebileceğiniz için geliştirme sürecinde oldukça yararlı olabilir.

Storybook
Storybook, farklı durumlarda bileşen kitaplıklarını görüntülemek için kullanılan bir araçtır. Bileşenlerin bir galerisi olarak tanımlayabilirsiniz, ancak bu tanım Storybook’u gerçekten yeterince iyi tanımlamaz. Aslında, Storybook bileşen geliştirmek için kullanılan bir araçtır. React ile ilişkilendirilebilir ve izole bir şekilde görüntülenebilen ve bağımsız olarak test edilebilen bileşen koleksiyonu oluşturmak için kullanılabilir.